Επετειακοί Σκοπευτικοί Αγώνες


    Με επιτυχία οι Πανελλήνιοι Eπετειακοί Σκοπευτικοί Αγώνες Α΄ Κατηγορίας & οι Σκοπευτικοί Αγώνες Πρωταθλήματος 2014 Ενόπλων Δυνάμεων & Σωμάτων Ασφαλείας Σταθερού Στόχου 25 μέτρων στο Σκοπευτήριο Σελλασίας

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι Πανελλήνιοι Επετειακοί Σκοπευτικοί ΑΓΩΝΕΣ Α΄ Κατηγορίας και οι σκοπευτικοί αγώνες πρωταθλήματος 2014 των Ενόπλων Δυνάμεων & Σωμάτων Ασφαλείας σταθερού στόχου 25 μέτρων, την Παρασκευή το Σάββατο και την Κυριακή (24,25 & 26.10.2014) στο Σκοπευτήριο Σελλασίας με διοργανωτές τον Σκοπευτικό Όμιλο Σπάρτης, τον Αθλητικό Σκοπευτικό Όμιλο Γυθείου, την Υπηρεσία Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της Ελληνικής Αστυνομίας, σε συνεργασία με τον Αθλητικό Οργανισμό του Δήμου Σπάρτης.

    Οι αγώνες ήταν αφιερωμένοι  στη μνήμη των τριών Αξιωματικών  του Πολεμικού Ναυτικού Παναγιώτη Βλαχάκου, Χριστόδουλου Καραθανάση, και Έκτορα Γιαλοψού, οι οποίοι έπεσαν για την πατρίδα την  30 προς 31 Ιανουαρίου 1996 στα ΙΜΙΑ.

    Μετά τη λήξη των αγώνων ακολούθησαν στο χώρο του σκοπευτηρίου χαιρετισμοί από τον εκπρόσωπο του Αρχηγού της Ελληνικής Αστυνομίας Διοικητή της Υ.Φ.Α.Α., Αστυνομικό Υποδιευθυντή Γεωργακόπουλο Διονύσιο, τον Πρόεδρο του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης Γιάννη Τζανάκο.

    Ο Γενικός Γραμματέας του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης Παναγιώτης Χαντζάκος, ως κεντρικός ομιλητής, αναφέρθηκε στα γεγονότα της 30/31 Ιανουαρίου 1996 στα ΙΜΙΑ, έγιναν απονομές  στους νικητές, ανταλλαγή αναμνηστικών, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των τριων Αξιωματικών και οι εκδηλώσεις έκλεισαν με τον Εθνικό Ύμνο.

    Στη συνέχεια οι διοργανωτές παρέθεσαν επίσημο γεύμα στην αίθουσα εκδηλώσεων του σκοπευτηρίου.   

    Στις εκδηλώσεις παρέστησαν και τίμησαν με την παρουσία το μέλος του Δ.Σ. της ΣΚΟΕ και προπονήτρια σκοποβολής Ζαχαρούλα Μπίρη,  Δημοτικοί Σύμβουλοι, στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων  και Σωμάτων Ασφαλείας, η Πρόεδρος του Σκοπευτικού Ομίλου Μάνης «ΤΟ ΤΑΙΝΑΡΟ» Κανέλλα Κολοκούρη.

  Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΥΡΟΔΟΤΗΣΗ:

   1ος    Μαστροδημητρόπουλος Γεώργιος  του  Αθλητικού Ομίλου Μάνης . «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»

   2ος    Ίντρα Ανδρέας του Πανελληνίου Γυμναστικού Συλλόγου και Λιμενικού Σώματος

   3ος    Ανδρεϊκος Παναγιώτης του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης

SPORT ΠΙΣΤΟΛΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:

   1η     Κανελλοπούλου Αθανασία της ΠΣΕ& Λιμενικού Σώματος

   2η     Αργυροπούλου Μαρία του Αθλητικού Ομίλου Μάνης . «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»

   3η     Τσαντούλα Πηνελόπη της Πανελλήνιας Σκοπευτικής Εταιρίας

 SPORT ΠΙΣΤΟΛΙ ΕΦΗΒΩΝ:

   1ος    Στελλάκος Κωνσταντίνος  του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης

   2ος    Κολοκούρης Απόστολος του  «ΤΑΙΝΑΡΟΝ»

   3ος    Γιαννακούρος Μύρων  του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης 

 ΠΙΣΤΟΛΙ ΤΑΧΥΤΗΤΟΣ ΑΝΔΡΩΝ:

   1ος    Τσαχάκης Ζαχαρίας της Σκοπευτικής Λέσχης «ΖΕΥΣ»

   2ος    Μακρής Γεώργιος της Σκοπευτικής Λέσχης «ΖΕΥΣ»

   3ος    Πετρίδης Θεολόγος της Σκοπευτικής Λέσχης «ΖΕΥΣ»

ΠΙΣΤΟΛΙ ΤΑΧΕΙΑΣ ΒΟΛΗΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΟΣ 10-8-6 ΑΝΔΡΩΝ:

   1ος    Μαστροδημητρόπουλος Γεώργιος  του  Αθλητικού Ομίλου Μάνης . «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»        

   2ος    Ανδρεϊκος Παναγιώτης του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης

   3ος    Κατσικάδης Σταύρος του  Αθλητικού Ομίλου Μάνης . «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»   

ΠΙΣΤΟΛΙ ΤΑΧΕΙΑΣ ΒΟΛΗΣ 0,22 10-8-6 ΓΥΝΑΙΚΩΝ:

   1η     Αργυροπούλου Μαρία του Αθλητικού Ομίλου Μάνης . «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»

   2η     Κανελλοπούλου Αθανασία της Πανελλήνιας Σκοπευτικής Εταιρίας & Λιμενικού Σώματος

   3η     Αλεξοπούλου Ευαγγελία της Ελληνικής Αστυνομίας

ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΠΥΡΟΔΟΤΗΣΗΣ

  1η      Ομάδα  Αθλητικός Όμιλος Μάνης  «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»        

   2η     Ομάδα  Σκοπευτικός Όμιλος Σπάρτης

   3η     Ομάδα  Αθλητικός Σκοπευτικός Όμιλος Γυθείου

ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΠΟΡ ΠΙΣΤΟΛΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  1η      Ομάδα  Πανελλήνια Σκοπευτική Εταιρία

  2η      Ομάδα  Αθλητικός Όμιλος Μάνης  «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»        

  3η      Ομάδα  Αθλητικός Σκοπευτικός Όμιλος Γυθείου

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΙΣΤΟΛΙΟΥ ΤΑΧΥΤΗΤΟΣ ΑΝΔΡΩΝ 

   1η     Ομάδα  Σκοπευτική Λέσχη «ΖΕΥΣ»

   2η     Ομάδα  Αθλητικός Όμιλος Μάνης  «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»        

   3η     Ομάδα  Σκοπευτικός Όμιλος Σπάρτης

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΙΣΤΟΛΙΟΥ ΤΑΧΕΙΑΣ ΒΟΛΗΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΟΣ 10-8-6 ΑΝΔΡΩΝ

   1η      Ομάδα  Αθλητικός Όμιλος Μάνης  «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»        

   2η      Ομάδα  Σκοπευτικός Όμιλος Σπάρτης

   3η      Ομάδα  Σκοπευτικός Όμιλος Λαμίας