Κύπελλο Ερασιτεχνικών Ομάδων Λακωνίας

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΓΥΘΕΙΟΥ : Στο μεγάλο παιχνίδι της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων Λακωνίας, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΥΘΕΙΟΥ - Α.Ε. ΣΠΑΡΤΗ  0-2

Το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων Λακωνίας κατάφερε να κερδίσει η Α.Ε. Σπάρτης, σε αγώνα που διεξήχθη την Τετάρτη 8/10/2014 στο Δημοτικό Στάδιο Γυθείου ''Χαρίλαος Βασιλάκος'' με αντίπαλο τον τοπικό Ολυμπιακό.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν φτωχό σε θέαμα και φάσεις αλλά πλούσιο σε προσωπικές μονομαχίες των ποδοσφαιριστών. Οι δυο τερματοφύλακες δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του α' ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά με την ομάδα της Σπάρτης να καταφέρνει να βρει δυο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα σε διάστημα δυο λεπτών. Τα γκολ για την ομάδα του Τσίρκοβιτς πέτυχαν οι Τσούκλης (65') με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σεμερτζίδη και Χαλίλι (67') μετά από προσωπική ενέργεια και όμορφο σουτ προς την εστία του Τρακάκη. Η ομάδα του Μάκη Σαμπατάκου αν και δημιούργησε ευκαιρίες με καλύτερη την κεφαλιά του Γ. Μπουρελάκου δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο τέρμα.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 0-2 και την ομάδα της Σπάρτης στην επόμενη φάση του κυπέλλου.